barnkultur-ost

Region Östergötland

Barnkultur Öst

Statsbidraget Skapande skola

Skapande skola är ett statsbidrag som bidrar till att elever får större möjligheter till eget skapande genom möten med professionella kulturaktörer och kulturverksamheter.

Bidraget stärker elevernas tillgång till kulturens alla uttrycksformer. Det är skolans huvudmän som kan söka medel för Skapande skola.

Medel för Skapande skola (kulturradet.se) Länk till annan webbplats.

Vill du mer veta mera om hur din kommun hanterar Skapande skola, kontakta Skapande skola-samordnaren inom kommunen. Friskolor hanterar detta själva.

Kontaktuppgifter till kommunala samordnare för Skapande skola.

För friskolor, kontakta respektive skola för kontaktuppgifter.

Boxholm
Christina Nessvi
E-post: christina.nessvi@boxholm.se

Finspång
Victoria Manfred, kultursamordnare barn och unga
Telefon: 0122-855 05
victoria.manfred@finspang.se

Kinda
Petter Landerholm
Telefon: 0494-192 57, 070-952 70 22
E-post: petter.landerholm@utb.kinda.se

Linköping
Lina Marcusson
Telefon: 013-20 65 90
E-post: lina.marcusson@linkoping.se

Mjölby
Lena Lindgren
Telefon: 010-234 51 03, 0702-81 89 41
E-post: lena.lindgren@mjolby.se

Motala
John Börén
Telefon: 0141-22 56 78
E-post: john.boren@motala.se

Norrköping
Erik Edwardsson
Telefon: 011-15 30 59
E-post: erik.edwardsson@norrkoping.se

Söderköping
Sandra Sandborg Johansen
Telefon: 0121-187 10
E-post: sandra.sandborg.johansen@soderkoping.se

Vadstena
Markus Lindberg
Telefon: 010-234 70 54, 073-078 92 50
E-post: markus.lindberg@vadstena.se

Valdemarsvik
Gun Töllefsen
Telefon: 0123-193 45
E-post: gun.tollefsen@valdemarsvik.se

Ydre
Josefine Molinder, biblioteksansvarig
Telefon: 0381-66 12 71
E-post: josefine.molinder@ydre.se

Region Östergötlands logotyp

Sociala medier